شما هم اکنون در حال مشاهده مطلب آموزش ویدیویی شبکه – OSI و TCP/IP از اولترا سیکوریتی می باشید

این صفحه تاکنون 2256 بار بازدید داشته است
آموزش ویدیویی شبکه – OSI و TCP/IP
چکیده مطلب:

  سلام دوستانی گرامی‌ نمیدونم  ویدئو قبلی‌ مربوط به مقدمه شبکه‌های کامپوتری تماشا کردین! توی اون ویدیو اشاره‌ا‌ی به ۲ مبحث مهم در شبکه های کامپیوتری به نامهای OSI و TCP/IP شد که تاکید زیادی داشتم بر روی این ۲ مبحث که خوب یادش بگیرین. توی این ویدئو آموزشی‌، میخواییم این ۲ مبحث به صورت […]

 

سلام دوستانی گرامی‌

نمیدونم  ویدئو قبلی‌ مربوط به مقدمه شبکه‌های کامپوتری تماشا کردین! توی اون ویدیو اشاره‌ا‌ی به ۲ مبحث مهم در شبکه های کامپیوتری به نامهای OSI و TCP/IP شد که تاکید زیادی داشتم بر روی این ۲ مبحث که خوب یادش بگیرین. توی این ویدئو آموزشی‌، میخواییم این ۲ مبحث به صورت جزیی تر بررسی‌ کنیم و ببینیم که داده‌ها چطور می‌تونن با استفاده از این ۲ مدل، از سمت ارسال کننده به سمت دریافت کننده داده حرکت کنن. در ابتدا، ما با ۷ لابه مدل مرجع OSI که به صورت عملی‌ کاربردی نداره آشنا میشیم. در زیر، توضیح مختصری از کارکرد هر لایه ارایه شده است.

 

Application : کار این لایه درواقع این اجازه‌ رو به نرم‌افزارهای تحت شبکه میده که بتونن با دنیای بیرون ارتباط برقرار کنن. به عنوان مثال یک مرورگر وب پس از دریافت آدرس صفحه مورد نظر از کاربر، این داده ها رو به سمت لایه presentation هدایت میکند.

Presentation : در این لایه از OSI، شناسایی کلیه فرمتهای فایل هایی که قراره ارسال و یا دریافت بشن، به عهد این لایه می‌باشد.

Session : این لایه مسئولیت برقراری یک ارتباط یا جلسه بین کامپیوتر ارسال کننده داده و گیرنده داده در بر دارد. همچنین زمانی‌ که نیاز بر این هست که این ارتباط یا جلسه به کار خود اتمام دهد، وظیفه این لایه اینست که این ارتباط از بین ببرد.

Transport : بستگی به نوع نرم افزار یا سرویسی که کاربر استفاده می‌کنه برای ارسال داده‌ها، نوع ارتباط و شماره پورت می‌تونه متغیر باشه. به همین منظور، این لایه وظیفه مدیریت اینکه از چه نرم‌افزاری برای ارسال و دریافت داده استفاده می‌شه  بر عهده داره.

Network : زمانی‌ که چندین مسیر از ارسال کننده داده تا گیرنده داده وجود داره، نتورک لایه این وظیفه رو بر عهد داره که بهترین و کوتاهترین مسیرو تا مقصد پیدا کنه.

Data-link : اگر سیستمهای شما در یک شبکه یکسان مانند LAN وجود داشته باشن، این لایه می‌تونه به راحتی‌ و با استفاده از MAC address سیستم‌های موجود در شبکه، داده هارو ارسال و  یا دریافت کنه.

Physical :  و در نهایت، داده‌ها پس از گذر از ۶ لایه بالایی، به این لایه انتقال داده میشن تا بتونن بر روی کانال انتقال مانند کابل شبکه و یا وایرلس  ارسال شن.

 

و در آخر، خواهیم دید که چطور مدل OSI به عنوانه یک مدل مرجع، تونست تغییر کنه و تبدیل به مدل TCP/IP با ۴ لایه خودش شه. در ادامه، شمارو دعوت می‌کنم به دیدن ویدئو آموزشی.

 

 

 

 

آموزش ویدیویی شبکه – OSI و TCP/IP

 

نمایش آنلاین ویدیو

 


دیدگاه کاربران

دیدگاه شما

مطالب پیشنهادی اولترا سیکوریتی

کلیه حقوق این وب سایت نزد اولترا سیکوریتی محفوظ می باشد و هرگونه کپی برداری از قالب و محتوا پیگرد قانونی دارد

طراحی و توسعه توسط اولترا سیکوریتی